კონკურსი “ჩემი მემკვიდრეობა”
საქართველოს ეროვნული ფონდი აცხადებს კონკურსს “ჩემი მემკვიდრეობა”. კონკურსი დიდი ბრიტანეთის საელჩოს მხარდაჭერით გაიმართება ყოველწლიურად. კონკურსი მიზნად ისახავს კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნების ტექნიკის პოპულარიზაციას საქართველოში.
ერთ-ერთი გამარჯვებული ნიკა გუგეშაშვილი და მისი აღმატებულება დიდი ბრიტანეთის ელჩი საქართველოში ჯასთინ მაკკენზ სმიტი
ეს კონკურსი წელს პირველად გამოცხადდა საქართველოს ეროვნული ფონდისა და დიდი ბრიტანეთის საელჩოს ინიციატივით იმ ადამიანების გამოსავლენად, რომელთაც ძალა არ დაიშურეს კულტურული მემკვიდრეობის გადასარჩენად და შესანარჩუნებლად.
ეკა პაპამაიკლ (პირველი ადგილი) . მხატვრობის რესტავრაციის პროექტი შეასრულა ლელა ნინოშვილმა.
გამარჯვებულთა შორის აღმოჩნდნენ : ეკა პაპამაიკლ, ბექარ მაისურაძე, ქეთევან ტვილდიანი, ხატია მარგველიძე, ნიკა გუგეშაშვილი, ეკატერინე მუხაძე, ნონა ოთარაშვილი და სალომე მათიაშვილი.
ამგვარად, თბილისის გარდა, წარმოდგენილი იყო რაჭის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონები.
კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისთვის საგანგებო დამსახურების პრიზები და სიგელები გამარჯვებულებს გადასცა საქართველოში დიდი ბრიტანეთის ელჩმა, მისმა აღმატებულებამ ჯასთინ მაკკენზ სმიტმა.

FIRST HERITAGE AWARDS CEREMONY
This was the NTG’s first ever Heritage Awards, a competition designed specifically to reward those who show sensitivity and intelligence in saving their own heritage, usually their own homes.
Nika Gugeshashvili and HH Great Britain ambassador in Georgia Justin Mckenzie Smith
‘My Heritage,’ was launched by the National Trust of Georgia, in association with the British Embassy, Georgia.
The prizes were presented by HE Justin McKenzie Smith, British Ambassador to Georgia., who remarked how pleased he was to see so many young people, not only winning prizes, but also in the large audience (three times what we anticipated).
It will continue every year to encourage those eager to preserve Georgia’s superb cultural and natural heritage.
Photos of all 8 winners are found below. We hope others will be inspired and follow their example. The event was followed by a presentation by Lela Ninoshvili, restorer of the wall-paintings that won first prize.